מקדמות מס הכנסה – מה זה, מי חייב, מתי משלמים ועוד

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

על הכנסות צריך לשלם מסים וזה לכולם ידוע, אחת השיטות הנפוצות ביותר לתשלום מס ובפרט מס הכנסה, הוא על ידי מקדמות מס הכנסה. התשלום נעשה לפי הוראות רשות המיסים.

הנה הכל בנושא.

מה זה מקדמות מס הכנסה?

מקדמות מס הכנסה הם תשלומים שמגיעים על חשבון תשלום המס של הכנסה החייבת במס. יש מקרים בהם התשלום והדיווח נעשה בכל חודש, כמו עבור עוסק או בית עסק, ויש מקרים שצריך לדווח לאחר ביצוע העסקה.

למעשה, כאשר משלמים מס, במיוחד מס על הכנסות, יש כמה שיטות לתשלום המס:

  • תשלום כולל לאחר ההכנסה.
  • ניכוי מס הכנסה במקור על ידי המשלם.
  • מקדמות מס הכנסה על ידי המקבל.

מקדמות כמו שהם נשמעים, הם שיעורים מסויימים המשומים בכל חודש, שהם מהווים מקדמה לפני התשלום הכולל, והם כמובן מגיעים על חשבון התשלום הכולל. כזכור, מכיוון שמס הכנסה הוא מס שנתי, תשלום חודשי מאפשר לשלם סכומים מסויימים כל חודש, על מנת להשלים את החסר בסוף התקופה, אם צריך להשלים.

שיעור מקדמות מס הכנסה

לפי ההוראות, שיעור ברירת המחדל הוא 10%. אבל במקרים רבים השיעור מחושב אחרת.

לרוב מקדמות מס הכנסה נקבעות לפי ההכנסה של הנישום (מי שחייב בתשלום מס), ההכנסה החייבת וגם נתוני השומה (דוח שנתי קודם). לגבי עסקים – המקדמות מחושבות לפי שיעור ממחזור העסקאות בחודש.

למשל, אם המקדמות הם 5% וההכנסה היא 10,000 ש"ח בחודש, אז המקדמה היא 500 ש"ח.

דיווח ותשלום מקדמות מס הכנסה

ככלל, מקדמות מס הכנסה מחולקות ל-12, כמספר החודשים. כך שהמס משולם בכל חודש, כמו עובד שכיר. אם ההכנסות והמקדמות הן נמוכות, אז דיווח ותשלום המקדמות מחולקים ל-6 בלבד כך שהתשלום כל חודשיים.

התשלום והדיווח הוא עד ה-15 לחודש העוקב לגבי החודש עבורו התשלום מחושב. אך לגבי תשלום באשראי, אפשר לשלם ולדווח עד ה-19 לחודש. דיווח ותשלום נעשים בקישור זה.

הקטנה או ביטול מקדמות

אפשר לבקש ממס הכנסה לבטל או להקטין מקדמות, אם לטענת המבקש, הסכום שהוא חייב לשלם לפי המקדמות עולה על סכום המס שצריך לשלם. הגשת בקשה נעשית עד 31 בינואר בכל שנה.

    קבל/י הצעת מחיר ממומחה כעת!

    לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט