נייר ערך המיר – מוצר השקעה שמאפשר להפוך נייר ערך אחד לאחר

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

נייר ערך המיר הוא אחד המוצרים המעניינים ביותר שקיימים בשוק ההון, המקנה את הזכות להפוך נייר ערך אחד לאחר בזכות אופיו. משקיעים יכולים להרוויח יותר על ידי רכישת מוצרים אלו.

מעוניינים לדעת מהם ניירות ערך המירים ואילו סוגים קיימים? אתם במקום המתאים.

מהו נייר ערך המיר?

נייר ערך המיר הוא נייר ערך הניתן להמרה בנייר ערך אחר ולעיתים בכמה ניירות ערך אחרים. ההמרה מבוצעת על פי תנאים מסויימים שנקבעו מראש אשר מופיעים בתשקיף של ההנפקה.

כאשר משקיע רוכש נייר ערך המיר, הוא עושה זאת מתוך אמונה כי בהתקיים תנאים אלו שנקבעו מראש, במועד ההמרה הוא יוכל לקבל את נייר הערך המומר (נכס הבסיס) תוך נשיאת רווח ממשי. כלומר, המשקיע מאמין שהוא קונה את נייר הערך המומר, במחיר מוזל יותר וכדאי להשקיע בו כעת.

ברוב המקרים, נייר ערך המיר מומור לנייר ערך שהוא מניה של חברה.

ניירות ערך המירים בעלי מאפיינים יחודיים:

 • יחס המרה – קובע כמה יחידות של נייר הערך המומר (נכס הבסיס) ניתן לקבל עבור כל נייר ערך המיר בזמן ההמרה (זמן מימוש).
 • כפיית המרה – זכות שיש לחברה המנפיקה לכפות על המרה אם בכלל ובאיזה אופן.
 • פרמיית המרה – קובע את ההפרש בין השווי ההוגן של נייר הערך לבין השער האמיתי שלו. כלומר שער לאחר ההמרה חלקי שער המניה אם קונים אותה ישירות.
 • תקופת המרה – זוהי תקופה בה למחזיק נייר הערך יש זכות להמיר לנכס הבסיס.
 • הגנה על מחזיקי ני"ע – לעיתים ניתנים זכויות למחזיקי ניירות ערך המירים שמונעים מהם פגיעה בגלל חלוקת מניות הטבה או במקרה של דילול מניות.

סוגי ניירות ערך המירים

יש כמה סוגים של ניירות ערך המירים והם:

1. כתב אופציה

כתב אופציה הוא נייר ערך המקנה למחזיק בו זכות לרכוש מניה חדשה שהחברה מנפיקה במיוחד עבורו במחיר ידוע מראש שפורסם בתשקיף. ניתן להתייחס אליו כאל רכישה של מניה ב-2 תשלומים, בזמן הרכישה ובזמן המרתו למניה, המכונה מימוש.

מחירו מושפע בעיקר מיחס ההמרה המשקף את כדאיות ביצוע ההמרה. אורך החיים שלו מוגבל (שנה עד 4 שנים בד"כ) כאשר בתקופה זו ניתן להמיר. אם עברה תקופת זמן זו, לא ניתן להמיר או לסחור בו והוא פוקע.

כתב אופציה הוא נייר ערך תנודתי ונחשב למסוכן. בנוסף, יש כתבי אופציה המאפשרים להמרה לניירות ערך אחרים כמו לאגרות חוב או אגרות חוב להמרה.

2. אופציית רכישה

נייר ערך המקנה למשקיע את הזכות לרכוש מניה במחיר ידוע מראש בתקופת זמן שנקבעה מראש – בדומה לכתב אופציה. בזמן המכירה (המימוש) המשקיע יקבל מניה שהוחזקה קודם לכן על ידי משקיע אחר.

כלומר, בניגוד לכתב אופציה ששם הכסף מועבר לחברה, באופציית רכישה, הכסף עובר לבעל מניות אחר תמורת מניותיו.

3. איגרת חובה להמרה (אג"ח להמרה)

זוהי איגרת חוב הניתנת להמרה למניה. ההמרה מתבצעת לפי יחס המרה שנקבע מראש ככתוב בתשקיף. קיימים 2 מסלולים שניתן לבחור רק אחד מהם:

 • מסלול של המרה למניות – בסוף תקופת החיים שמוגדרת מראש ניתן להמיר למניה.
 • מסלול של פדיון האג"ח (בתוספת ריבית) – בסוף תקופת החיים ניתן לקבל את ההשקעה חזרה בתוספת ריבית – כמו אג"ח רגיל.

4. שטר הון

שטר הון הוא נייר ערך המיר הניתן להמרה למניות. דומה מאוד לכתב אופציה כך שהכסף מגיע לחברה תמורת הנפקה חדשה של מניות, אך אין לו מחיר מימוש או תאריך פקיעה.

5. מניה להמרה

קיימות גם מניות הניתנות להמרה למניות מסדרה אחרת.

  קבל/י הצעת מחיר ממומחה כעת!

  לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט