משכורת 13 – אז מה זה ומי יכול לקבל?

לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט

אחת הדרכים היצירתיות ביותר להרוויח יותר בעבודה כשכיר הם מענקים ובונוסים מהעבודה, ואחד מהם הוא מענק שנקרא משכורת 13. זוהי הטבה משמעותית מאוד לעובדים רבים.

אז אם אתם זכאים או שרוצים לדעת, הנה כתבה עבורכם.

מה זה משכורת 13?

בזמן שיש לנו 12 חודשי עבודה ומקבלים משכורת אחת עבור כל חודש (אלא אם אצלכם זה אחרת), יש אפשרות לקבל מענק הנקרא משכורת 13. לא משנה איך תקראו לזה, בונוס שנתי, מענק שנתי, מענק תקופתי – משכורת 13 היא הכנסה נוספת לשכר הרגיל שאנחנו כעובדים זכאים לקבל בעבודה.

משכורת 13 ניתנת בדרך כלל אחת לשנה לקראת אחד החגים העיקריים כמו ראש השנה או חג פסח והמענק הוא בגובה של משכורת אחת, כשמה כן היא. אולם, לעיתים נשמעים גם מילים כמו משכורת 14 או ומעלה, לא שזה באמת קיים, אלא זו משכורת כפולה משולשת וכן הלאה.

מי זכאי לקבל?

לפני הכל, חשוב שתדעו כי אין שום חוק בישראל שמחייב את המעסיק לשלם משכורת 13, או שנותן זכאות לקבל את ההטבה הזו. אלא שגם רוב המעסיקים לא משלמים את המענק הזה, משום שהם אינם חייבים בכך.

עם זאת, יש מקרים שדווקא כן תוכלו לקבל שכר שלוש עשרה, כמו למשל:

  • נוהג בעבודה – במקרה שהמעסיק נוהג לספק את המענק בכל פעם לעובדים כי כך נהוג אצלו.
  • חוזה עבודה – אם העובד חתם על הסכם עבודה אישי ובו נכתב כי יקבל זאת.
  • הסכם קיבוצי – במקרה שיש הסכם בין המעסיק לבין ארגון עובדים שקובע כי העובדים זכאים לכך.
  • צו הרחבה – במקרה שיש צו שמרחיב הסכם קיבוצי לטובת ציבור עובדים רחב יותר.

מתי ואיך מקבלים משכורת 13?

עובדים שכן זכאים לקבל שכר זה מכוח אחד התנאים מקודם, מקבלים אותו בדרך כלל אחת לשנה ובדרך כלל לקראת החגים, כמו ראש השנה או חג פסח.

אופן מתן התקבול הוא יחד עם השכר הרגיל של העובד בחודש בו הוא ניתן, והוא נכתב באותו תלוש שכר.

מה סכום מענק משכורת 13?

גובה התשלום, כפי שהוא נשמע כך וכפי שזה מקובל במקרים בהם כן הוא משולם, הוא בגובה של משכורת אחת עבור כל 12 חודשים. כלומר, מקובל כי הסכום הוא בגובה של המשכורת הרגילה שהעובד מקבל בדרך כלל.

הסכום כמובן יכול להיות גם גבוה מחודש אחד או נמוך מכך, הכל בהתאם לנוהג או להסכם.

האם משכורת 13 חלק ממינימום?

משכורת 13 לא יכולה להיות חלק מהמינימום. כלומר, שכר מינימום הוא השכר הנמוך ביותר שאפשר לשלם לעובד. בחישוב השכר המינימלי ביותר, אסור להכניס רכיבי שכר שהם לא שכר יסוד או תוספות אחרות ובין היתר את המענק הזה. כך שהמעסיק לא יכול לשלם משכורת 13 ובמקביל להקטין את שכר המינימום.

מסים וביטוח

מענק 13 הוא הכנסה לכל דבר ועניין בהתאם לדיני המס והביטוח ולכן חייבים לשלם עליו גם מס הכנסה לפי מדרגות מס וגם דמי ביטוח לאומי ובריאות לפי שיעורי הביטוח הלאומי.

מה לגבי פנסיה ופיצויים?

משכורת 13 לא מהווה שכר יסוד או תוספת שמחליפה שכר רגיל. לפיכך, המעסיק לא חייב לחשב את ההפרשות לפנסיית חובה ואת ההפרשות לפיצויים מתוך שכר זה.

    קבל/י הצעת מחיר ממומחה כעת!

    לשתף: קישור פייסבוק טלגרם וואטסאפ אימייל לינקדאין טוויטר פינטרסט